Finał konkursu

W poniedziałek, 18 marca, w siedzibie Okręgu PZW w Zielonej Górze odbył się finał drugiej edycji Okręgowego Konkursu Ekologiczno-Wędkarskiego.
Celem konkursu jest popularyzowanie idei wędkarstwa i działalności PZW wśród dzieci i młodzieży oraz poszerzenie wiedzy z zakresu wędkarstwa, zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, etyki, ekologii i ochrony środowiska.
Do konkursu zaprosiliśmy uczniów wszystkich szkół podstawowych z terenu działania Okręgu PZW w Zielonej Górze. Szkoły, które przystąpiły do konkursu zgłosiły łącznie ponad dwustu uczniów do  etapu szkolnego. Konkurs polegał na wypełnieniu przez zawodnika testu o tematyce ekologiczno-wędkarskiej w jak najkrótszym czasie. Test zawierał 30 pytań w tym 25 pytań testowych i 5 pytań opisowych: 3 dotyczące ryb (nazwa ryby, jej okres ochronny, wymiar ochronny i dzienny limit połowu) i 2 dotyczące roślin wodnych.
Do finału przystąpiło 22 laureatów konkursu z etapu szkolnego. Każdy z laureatów otrzymał nagrodę książkową i mógł walczyć o sześć nagród głównych w postaci bonów towarowych o wartości od 600 zł za miejsce pierwsze do 100 zł za miejsce szóste.
Najlepszy wynik w finale, tj. 39 punktów na 39 możliwych, ponownie uzyskała Klaudia Szczerbata, uczennica Szkoły podstawowej nr 3 w Lubsku, która swój test rozwiązała w rekordowym czasie 2 minut i 20 sekund
Drugie miejsce, również z kompletem punktów, ale z gorszym czasem, wywalczył Krzysztof Ksiuk z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w  Mierkowie, trzecie miejsce, także z kompletem 39 punktów, zajął Natan Gondek z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Brodach, czwarte miejsce, 38 punktów, Konrad Kossek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Lubsku, piąte, 38 punktów, Hubert Tomaszewicz ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jasieniu, szóste miejsce, 37 punktów Bartosz Szymczak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w  Lubsku.
Drużynowo najlepszy wynik ponownie uzyskali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku, przed uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Świebodzinie i drużyną z Publicznej Szkoły Podstawowej w Brodach.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom finału, gratulujemy najlepszej szóstce i najlepszej drużynie. Klaudii życzymy powodzenia na Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży w Sportach Wędkarskich, które w tym roku odbędą się w Gdańsku (w maju) i w Lubsku (w sierpniu).
Dziękuję dyrektorom szkół, nauczycielom, wychowawcom, opiekunom, uczniom i ich rodzicom za pomoc w przeprowadzeniu etapów szkolnych i uczestnictwo w finale konkursu.
Dziękuję koledze Mirosławowi Kamińskiemu - Prezesowi Zarządu Okręgu PZW w Zielonej Górze oraz Pracownikom Biura Okręgu za pomoc w zorganizowaniu i sprawnym przeprowadzeniu finału konkursu.

Z wędkarskim pozdrowieniem
Grzegorz Rutkowski